sobota

Stosik

Leży sobie po prawej od monitora. Tak liczę i wychodzi że już 19 sztuk. A w telefonie lista kolejnych kilkunastu tytułów, które muszę przeczytać. I trzeba to podkreślić, zaznaczyć – PRZECZYTAĆ a nie mieć. Bo na razie to mam te 19 sztuk, które bardzo chciałem przeczytać. Ogarnij stosik Ugly bo zostaniesz kolekcjonerem książek, nie czytelnikiem – pomyślał i zaczął realizować.
Taaa..   łatwo powiedzieć, chociaż naprawdę chcę stosik zmniejszyć to te wszystkie pożeracze czasu usilnie nie pozwalają. Dlatego nadszedł dzień definiowania pożeraczy czasowych nawet tych sprytnie ukrytych.

Czasopożeracz   Komputer – a z  tym to już gorzej. Internet, blogi to mój największy złodziej czasu. Sprawdzenie poczty czy Facebooka ma zająć tylko chwilkę, jasne. Zaglądamy kilka razy – chwilek dziennie, nie zauważając nawet kiedy mijają całe godziny. Ograniczenie czasu w sieci, wyzwanie największe. Po przejrzeniu stron i blogów które po prostu przejrzeć muszę – komputer zostaje wyłączony, ponowne uruchomienie go jest mało kuszące, książka wygrywa. Sprawdziłem, średnia na plus dla książki.
Posiadamy coś takiego jak zegar biologiczny i trzeba umieć z niego korzystać, pamiętając że każdy z nas jest inny. Może jesteś typową sową lub należysz do skowronków, które najlepiej pracują rano. Wydajność naszego organizmu w ciągu doby podlega wielu wahaniom. Poznaj swój dobowy rytm, za czynności ważne i wymagające większego skupienia zabierz sie wtedy gdy  twoja wydajność jest najwyższa. Gdy koncentracja spada – wyluzuj – odpręż się, zrób coś rutynowego, a najlepiej  poczytaj (patrzaj w stosik). I chociaż najlepiej  funkcjonujesz według własnego rytmu to zwykle nasza pamięć krótkoterminowa najlepiej pracuje rano, a umysł najsprawniej koło południa. W czasie wykonywania pracy  poziom koncentracji spada dlatego co jakiś czas wskazana chwila przerwy i relaksu ( no patrzaj w ten stosik). Wykorzystaj swój rytm, poświęcisz mniej czasu na codzienne czynności, co równa się – więcej czasu na przyjemności.
Czytaj,  nawet w te krótkie chwile niezagospodarowanego czasu, nieprzerywany czas na czytanie to już luksus. Jeśli takowy posiadasz to wygrałeś życie. Takie chwile pomagają wrócić do nawyku czytania jeśli został utracony. I ważna rzecz – noś książkę przy sobie, a czas na lekturę odnajdziesz w nietypowych miejscach. Odkąd zacząłem nosić jedna książkę w plecaku a druga wozić w samochodzie ilość przeczytanych stron wzrosła dwukrotnie. Bo są takie chwile gdy na coś/kogoś czekasz i w tym czasie zwykle przeglądasz  neta w swoim głupifonie. No i po kiego?
Połóż  się  do łóżka kilkanaście minut wcześniej i poczytaj w łóżku. Nie tykaj tego pilota, poczytaj. Jest  z tym związane pewne ryzyko – jeśli książka jest wciągająca, nie skończy się na kilkunastu minutach. Natomiast jeśli jest nudna i czytasz na siłę nie rób tego. Szkoda czasu na marne książki.
Stosik… tak na niego patrze i myślę sobie, że skoro motywuje mnie do znalezienia czasu żeby go (stosik) uszczuplić, przez co  nie będę marnował życia na  rzeczy nieistotne… to znaczy, że stosik jest fajny. Nie ma co się bać rosnących stosików bo dzięki temu zawsze będzie pod ręką duży wybór ciekawych i kuszących  książek.
Pozbądź się poczucia winy sięgając po książkę. Jest wiele osób, zwłaszcza kobiet, czujących się źle gdy siadają w fotelu z książka a w łazience leży sterta niewyprasowanego prania lub coś innego  czeka na zrobienie. Pranie może czasem poczekać, możesz nie wyszorować kafelek w łazience i od czasu do czasu możesz nawet zamówić pizze zamiast ugotować.
Czytanie jest tak samo ważne jak wszystkie te czynności, każdy potrzebuje czasu dla siebie. Czasu, który spędzi w swój ulubiony sposób, czytacz będzie czytał :) Czytanie poszerza horyzonty, pobudza do refleksji, które sprawią, że będziemy lepszymi ludźmi. Czytanie poprawia humor, sprawi, że będziemy odprężeni a przy tym milsi dla innych. Czytanie rozśmiesza, przywołuje wspomnienia, zaprzęga nasze szare komórki do pracy. Czytając dajemy dobry przykład naszym dzieciom. A przynajmniej ja w to wierze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Surowe papu

Ostatni miesiąc  nieźle pojechałem 100% procent na surowo .Surowe papu: owoce, warzywa, liście głównie na koktajlach przejechałem ten maj. ...